1ο Χειμερινό Σχολείο iCARE στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Περισσότεροι από 40 ειδικοί σε θέματα επανένταξης παιδιών με προβλήματα ακοής οι οποίοι προέρχονταν κυρίως από το Βέλγιο, Σουηδία, Αγγλία και Γερμανία, συμμετείχαν στο 1ο Χειμερινό Σχολείο iCare (improving Children Auditory Rehabilitation), το οποίο πραγματοποιήθηκε πρόσφατα, με ιδιαίτερη επιτυχία, στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.
Το Σχολείο, το οποίο διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με τη συνεργασία του Πανεπιστημίου KU Leuven του Βελγίου (με συντονίστρια του προγράμματος την Καθηγήτρια κα Astrid van Wieringen), είχε ως στόχο να παράσχει νέα εφόδια σε ερευνητές, οι οποίοι σταδιακά θα καταστούν «ειδικοί επικοινωνίας», ικανοί να βοηθούν παιδιά με προβλήματα ακοής να βελτιώσουν την προφορική τους επικοινωνία.

Πηγή:
Foititikanea.gr