Ετήσιο συνέδριο της Αμερικανικής Ένωσης Ομιλίας και Ακοής (ASHA) «Καθημερινή Ηγεσία. Ηγεσία κάθε μέρα»

Στις 17-19 Νοεμβρίου 2016 η Αμερικανική Ένωση Ομιλίας και Ακοής (ASHA) πραγματοποίησε το ετήσιο συνέδριό της «Καθημερινή Ηγεσία. Ηγεσία κάθε μέρα» στο Συνεδριακό Κέντρο της Πενσυλβάνια στη Φιλαδέλφεια. Στο συνέδριο εκπροσώπησης του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής και του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη, η Δρ Αρετή Οκαλίδου, Καθηγήτρια Λογοπαθολογίας, η Δρ Ιωάννα Παπαβασιλείου-Αλεξίου, Επίκουρη Καθηγήτρια Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Η Counseling και η κ. Χριστίνα Ζουρνά, Μαθηματικός, MA in Adult Education and Drama in Education expert practitioner, παρουσίασαν την αφίσα τους με τίτλο: «How can Communication Disorders Professionals develop Personal and Interpersonal Skills; Απάντηση: Το Δράμα στην Εκπαίδευση».

Το Drama in Education είναι μια καινοτόμος βιωματική μέθοδος για την ανάπτυξη επαγγελματικών δεξιοτήτων και μπορεί να εφαρμοστεί σε οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ή εκπαιδευτικό πλαίσιο. Η Δρ Παπαβασιλείου και η κ. Ζουρνά χρησιμοποιούν αυτή την πρωτοποριακή μέθοδο με αξιόλογα αποτελέσματα σε βιωματικές συνεδρίες κατά τη διάρκεια μεταπτυχιακών προγραμμάτων στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Η παραπάνω εφαρμογή της μεθόδου Drama in Education έχει επίσης βραβευτεί με το Βραβείο VITA 2016 στον ετήσιο Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό «La Vita e Bella». Η τελετή πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη τον Σεπτέμβριο του 2016. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://mahara.vita-eu.org/view/view.php?id=3187

Επίσης, κατά τη διάρκεια της μιάμιση ώρας παρουσίασης αφίσας, το κοινό ενημερώθηκε για τα μεταπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται στους τομείς των Διαταραχών Επικοινωνίας και της Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Το UoM διαδραματίζει σημαντικό εκπαιδευτικό ρόλο στη Νοτιοανατολική Ευρώπη και προσφέρει σήμερα μεταπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών υψηλής ποιότητας στους τομείς των Οικονομικών Επιστημών, Διοίκησης Επιχειρήσεων, Δια Βίου Μάθησης και Ειδικής Αγωγής, Μουσικής Επιστήμης, Πληροφορικής, Βαλκανικών και Διεθνών Σπουδών. Επί του παρόντος, το Πανεπιστήμιο τρέχει 8 προπτυχιακά και 28 μεταπτυχιακά προγράμματα. Περισσότερες πληροφορίες για το UoM μπορείτε να βρείτε στη διεύθυνση http://www.uom.gr

Μέσω της εφημερίδας μας οι τρεις επισκέπτες από την Ελλάδα θα ήθελαν να εκφράσουν δημόσια τις ιδιαίτερες ευχαριστίες τους στον κ. Παύλο Κοτρώτσιο για τη θερμή υποδοχή καθώς και την προσωπική του φροντίδα κατά τις ημέρες της παραμονής τους στη Φιλαδέλφεια και στις Ηνωμένες Πολιτείες. «Βρήκαμε έναν πραγματικό φίλο, σχεδόν οικογένεια», είπαν. «Είχαμε μια πολύ ευγενική υποδοχή, ένα θερμό καλωσόρισμα. δεν μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε ότι θα απολαμβάναμε πραγματική ελληνική φιλοξενία εκτός της χώρας μας. Ευχαριστούμε τον Παύλο για την καλοσύνη και την αληθινή του φιλία. Η διαμονή μας στη Φιλαδέλφεια θα μας μείνει αξέχαστη και θα μείνει αξέχαστη. Η συμμετοχή μας στο Συνέδριο ASHA άνοιξε επίσης νέες δυνατότητες για μελλοντική συνεργασία με την Ελληνική Κοινότητα των ΗΠΑ. Θα χαρούμε να επισκεφθούμε ξανά την υπέροχη πόλη σας στο εγγύς μέλλον και να δημιουργήσουμε δημιουργικούς καρπούς δεσμούς συνεργασίας ανάμεσα σε εσάς και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας».

Πηγή: Hellenic News of America – 13/2/2017