Διάλεξη με θέμα τις διαταραχές στην ομιλία των παιδιών στο ΠΑΜΑΚ

Διάλεξη με θέμα τις διαταραχές στην ομιλία των παιδιών, από διαπρεπή Αμερικανίδα επιστήμονα, θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 17 Μαΐου, στις 19:30, στην Αίθουσα Συνεδρίων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.
Συγκεκριμένα, η διάλεξη θα γίνει από την Dr. Laura L. Koenig στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και έχει τίτλο: «Speech sound disorders [SSDs] in children: Risk factors, profiles, debates, and implications». H διάλεξη θα είναι ανοιχτή σε μέλη της ευρύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας αλλά και σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.
Η έρευνά της στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας είναι σε συνεργασία με την κ. Αρετή Οκαλίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια και αφορά τη μελέτη των χαρακτηριστικών της ομιλίας των παιδιών με ακουστική απώλεια ή/και κοχλιακά εμφυτεύματα σε σύγκριση με τα ακούοντα παιδιά.

Πηγή:
in.gr