«Διαταραχές λόγου και ακοής στην παιδική ηλικία» – Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο του δήμου Θερμαϊκού

Με την πρώτη πανηγυρική διάλεξη, ξεκίνησε την Τετάρτη τη λειτουργία του το Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο του δήμου Θερμαϊκού. Πρόκειται για ένα θεσμό που υλοποιείται σε συνεργασία του δήμου Θερμαϊκού και του πανεπιστημίου Μακεδονίας, με στόχο να δώσει τη δυνατότητα στους κατοίκους της περιοχής να ενημερώνονται πάνω σε διάφορα επιστημονικά αντικείμενα, τα οποία παρουσιάζονται από καθηγητές του πανεπιστημίου με εύληπτο και κατανοητό τρόπο.

Οι διαλέξεις των καθηγητών στο Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο θα γίνονται κάθε Τετάρτη, στις 19.00, στο 2ο Γυμνάσιο του δήμου. Επιστημονικά υπεύθυνος από την πλευρά του Πανεπιστημίου Μακεδονίας έχει ορισθεί ο επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Βαλκανικών Σλαβικών και Ανατολικών Σπουδών, Φώτιος Σιώκης.

Την πρώτη διάλεξη έκανε η επίκουρη καθηγήτρια του τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, Αρετή Οκαλίδου, με θέμα «Διαταραχές λόγου και ακοής στην παιδική ηλικία».

Πηγές:
voria.gr